Back to
WORLD Championship main page

- General info
- Live Scores

- Teams &
   Pools
Schedule:
     - Overview
     - Detailed
Results:
   
- Final Round
    - First round
    -
Second
      
round
Standings:
    - Final
    - of Pools
- Best Players
Press info:
- FIVB contact
Previews:
 
  - Quarter
     
Finals
    - Second
    
 Round
    -
First Round
Matches Reports:
- GOLD SILVER BRONZE & Places 4 to 8
- Places 5 to 8
- Quarter Finals
- Pool E
-
Pool F
-
Pool G
-
Pool A
-
Pool B
-
Pool C
-
Pool D
- Pictures
- Watch on TV

- Cities & Halls
- Tickets
- World
  Championship
  in Numbers

- Press
   accreditation

Facts & Figures

- Qualifications
- History
- Honors
- Previous
   Season
   Results


link to: Official 2002 World Championship website
 
Women's World Championship 2002
 
Teams Participants
 
POOLS' COMPOSITION                                        >>Click here for Continental Qualification
 
24 teams distributed in 4 pools
Click on flags for teams' composition!
 
Pool A Pool B Pool C Pool D


Germany


Cuba


Russia


Brazil


Italy


Korea


USA


China


Japan


Netherlands


Argentina


Australia


Bulgaria


Canada


Dom. Rep.


Thailand


Czech Rep.


Romania


Kenya


Poland 


Mexico


Egypt


Puerto Rico


Greece

>>See Full Detailed Match Schedule
 
CONTINENTAL QUALIFICATION                         >>Click here for Pools' Composition

 

Asia (5 teams) 

JAPAN (Winner of Pool C) 

THAILAND (2nd of Pool C) 

CHINA (Winner of Pool D) 

KOREA (2nd of Pool D) 

AUSTRALIA (3rd of Pool D)

Europe (9 teams) 

GERMANY (as organiser) 

NETHERLANDS (Winner of Pool E) 

POLAND (Winner of Pool F) 

CZECH REPUBLIC (Winner of Pool G) 

RUSSIA (Winner of Pool H) 

ITALY (Winner of Pool I) 

GREECE (Winner of Pool J) 

BULGARIA (1st Best 2nd ranked team of Pool E-J) 

ROMANIA (2nd Best 2nd ranked team of Pool E-J)

 

Norceca (5 teams) 

CUBA (as 1998 World Champion) 

DOMINICAN REPUBLIC (Winner of Pool K) 

U.S.A. (Winner of Pool L) 

CANADA (2nd of Pool K) 

PUERTO RICO (2nd of Pool L)

South America (2 teams) 

BRAZIL (Winner of Pool M) 

ARGENTINA (2nd of Pool M)

PLAYOFF (1 team) 

MEXICO (Norceca/South America playoff)

Africa (2 teams) 

KENYA (Winner of Pool A) 

EGYPT (Winner of Pool B)